Przyczyny powstawania pieprzyków na ciele

Wiele pieprzyków, które pojawiają się na naszej skórze, to znamiona po opalaniu. Natomiast mogą one powstawać również z innych przyczyn. Z pewnością dużą rolę dość często odgrywa dziedziczenie. Poza tym występowanie coraz większej ilości pieprzyków może świadczyć o chorobie nowotworowej.

Czym właściwie jest pieprzyk? To znamiona barwnikowe – skupiska komórek zawierających melaninę, czyli pigment skórny. Jest ona zawarta również w pozostałych komórkach, ale dzięki równomiernemu rozłożeniu skóra ma dość jednolity kolor. Każdy z nas ma jakieś pieprzyki, które powstały jeszcze kiedy byliśmy dziećmi. Niektórym wysyp pieprzyków zdarza się w okresie dojrzewania. Natomiast, jak już zostało wspomniane, podczas opalania dochodzi do stymulacji wytwarzania melaniny i wówczas na skórze mogą pojawiać się nowe pieprzyki. Ten barwnik chroni skórę przed szkodliwymi efektami działania promieni UV, pochłaniając je. Nawet duża ilość pieprzyków nie musi być powodem do niepokoju. Jednak im więcej pieprzyków, tym więcej miejsc które należy obserwować. Chodzi o to, że niektóre pieprzyki to czerniaki. W przypadku, gdy pieprzyków będzie coraz więcej lub gdy któraś zmiana skórna będzie przybierać inny kolor, kształt i wielkość, a na dodatek zaczniemy odczuwać swędzenie czy inne dolegliwości, należy od razu udać się do lekarza. Chodzi o to, aby jak najszybciej ocenić czy pieprzyk nie nabrał przypadkiem cech nowotworowych. Należy pamiętać, że im więcej znamion, tym większe ryzyko raka skóry, bo czerniak najczęściej rozwija się na nich.

Każdy z nas może mieć nawet kilkadziesiąt pieprzyków na swoim ciele. Zwykle występują one na twarzy, szyi, rękach, klatce piersiowej oraz plecach. Niektórym osobom wcale to nie przeszkadza, inni czują jednak dyskomfort i woleliby pozbyć się przynajmniej części przebarwień. Istnieją różne sposoby usuwania pieprzyków. Natomiast zanim ktoś zdecyduje się na przykład na zabieg laserowy może spróbować rozjaśnić swoje pieprzyki naturalnymi metodami. Wystarczy zastosować w tym celu czosnek, sok z cytryny, ananasa czy jodynę. Takie sposoby nie są bolesne, skomplikowane, ani czasochłonne. Poza tym prawie nic nie kosztują. W związku z tym każdy może je zastosować i to we własnym domu.