Odstające, swędzące, bolące pieprzyki

Okazuje się, że znamiona na skórze mogą mieć różną wielkość, wygląd oraz powstawać w rozmaitych miejscach. Są więc pieprzyki czerwone, różowe, brązowe, wystające, płaskie, duże, małe itd.

Najwięcej pytań i niepokojów dotyczy pieprzyków, które są wyjątkowo duże, wypukłe lub swędzą i bolą. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy lub jeśli znamię zmienia swój kształt, wielkość i kolor, trzeba od razu udać się do lekarza. Będzie on mógł ocenić czy przypadkiem nie mamy do czynienia z czerniakiem lub czy powinno się usunąć pieprzyk na wszelki wypadek. Jak natomiast wygląda sytuacja, jeśli chodzi o pieprzyki wystające – czy należy je od razu usuwać? Wiele zależy od tego w jakim miejscu powstały. Chodzi o to, że jeśli są one stale narażone na podrażnienia, to wzrasta ryzyko powstania zmiany nowotworowej. Dotyczy to na przykład pieprzyków na twarzy, pod pachą, w miejscach intymnych, czyli narażonych na zacięcie podczas golenia. Regularnym podrażnieniom mogę ulegać także pieprzyki znajdujące się między palcami czy na plecach w miejscu zapięcia stanika.

Bywa również tak, że odstający pieprzyk przeszkadza komuś ze względów estetycznych. Przykładem mogą być tego typu zmiany na twarzy. Znamiona barwnikowe w stylu Marylin Monroe czy Cindy Crawford wyglądają seksownie. Jednak coś w rodzaju owłosionej narośli na twarzy zdecydowanie nie jest już atrakcyjne. Na usunięcie takich zmian szczególnie często decydują się panie. Natomiast, jak już było wspominane, jeśli tylko ktoś zaczyna odczuwać pieczenie, swędzenie czy ból w miejscu pieprzyka, to powinien niezwłocznie udać się do dermatologa. W razie decyzji o jego usunięciu ze względów zdrowotnych stosuje się wycinanie. Dzięki wykorzystaniu takiej metody możliwe jest dokonanie badania histopatologicznego, na podstawie którego można jednoznacznie określić czy doszło do zmian nowotworowych. Wymrażanie pieprzyka lub usuwanie go laserem nie pozwala na przebadanie go i wykluczenie raka skóry. Zdarza się niestety tak, że w wyniku badania histopatologicznego znalezione zostają komórki rakowe. Jednak jeśli od razu rozpocznie się leczenie, to można całkowicie wyzdrowieć, a wycięcie pieprzyka znacznie podnosi szanse.